Termal Su ile Fibromiyalji Tedavisi

Termal Su ile Fibromiyalji Tedavisi

Termal Su ile Fibromiyalji Tedavisi

Halk arasında kulunç olarak bilinen fibromiyalji hastalığı, kas ağrılarından meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle sırt ve kalça bölgesini etkilemektedir.

Fibromiyalji hastalığına kaplıca iyi gelir mi

Afyonkarahisar kaplıca suları şifa dağıtıyor. Op. Dr. Gürkan Eryanılmaz fibromiyalji rahatsızlığı olan hastalar için uyguladıkları tedavilerinin yanında alternatif tedavi olarak kaplıca sularının da çok fayda sağladığını ve önerdiğini söyledi. Eryanılmaz, son yıllarda fibromiyalji hastalığının yaygın olduğunu ve fibromiyalji hastalığı olanların tedavisinde kaplıca suyunun ek tedavi olarak oldukça tercih edilen bir yöntem olduğunu, Fibromiyalji rahatsızlığının tedavisinde suyun sıcaklığı, mineral içeriği ve radyoaktivite gibi özellikleri sayesinde olumlu sonuçlar alındığını vurguladı. Eryanılmaz, “fibromiyalji rahatsızlığı bulunanlar, Afyonkarahisar Gazlıgöl termal sularından banyo kürleri şeklinde faydalanılıyor. Kaplıca kürüne başlanılmadan önce mutlaka kese uygulaması yaptırılması gerektiğini belirten Eryanılmaz kaplıca suyunun ciltten emiliminin artırılması için gözeneklerin açılmasının tedaviye olumlu etkileri olduğunu belirtti. Eryanılmaz, ileri yaşlardaki kişilerin ve sistemik hastalıkları olanların kaplıca tedavisi öncesi mutlaka doktorlarına danışmalarını önerdi.

Afyon Gazlıgöl termal bölgesinde bulunan Başaranlar Termal tesislerindeki bulunan termal kuyudan çıkan suyun sağlık bakanlığınca onaylı fibromiyalji hastalığında alternatif tedavi unsuru olarak kullanılacağı araştırmalar neticesinde bulunmuştur. Başaranlar Termal genel müdürü Mustafa Başaran kaplıca tedavisi için gelen misafirlerinde fibromiyalji teşhisi konulan hastaların çok olumlu sonuçlar aldığını belirtti.

 Fibromiyalji hastalığı için alternatif tedavilerin en doğalı kaplıca suyudur.

Başaranlar Termal Tesislerinde yer altından doğal çıkan bu sular herhangi bir etkileşime girmeden yüzde yüz doğal olarak konaklayan misafirlerimize ulaşmaktadır. Kaplıca sularımızdan insanların fayda bulunması ve tedavilerinden alınan olumlu dönüşler kaplıca sularımızı bu alanda ön plana çıkardı” dedi.