FRİG VADİSİ

FRİG VADİSİ

FRİG VADİSİNE NASIL GİDİLİR?

Afyonkarahisar’dan 23 km. uzaklıktaki Ayazini’ne Köy garajından(fuar alanı), maliye kavşağından ya da park afyon alışveriş merkezi arkasından hareket eden Ayazini köy minibüsleri ile ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araçla Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 20. Km.’sinden  Ayazini levhasını yazılan yerden ara yola girerek 4.3 km gittikten sonra ulaşmak mümkündür. Ayazini’de görülecek yerler arasında kilise, metropolis, peri bacaları ve Avdalas Kalesi mevcuttur.

Yine Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 28. Km.’sinden Göynüş Vadisi levhasından dönerek ara yoldan bir kral mezar odası olan Aslantaş, Yılantaş ve Frig Açık Hava Tapınağı olan Maltaş’a ulaşmak mümkündür.

FRİG VADİSİNDE NE YENİR?

Oldukça zengin bir mutfağa sahip Afyonkarahisar’da yöresel lezzetler ön plana çıkmaktadır. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı, ete dayalı yiyecekler çoğunluktadır. Afyon Kaymağı, lokum ve sucuk yöreye has diğer lezzetlerdir.

Nerede ne yenir?

Frig vadisi ziyaretinizde yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar şuanda çok fazla bir seçeneğe sahip değildir.En yakın yeme-içme yerleri;

 • Başaranlar restoran (02724424242)

kahvaltı ve Afyonkarahisar mutfağına özgü lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

 • Başaranlar Ahşap Kafeterya (02724424242)

Kuzine ateşinde sıcak bir ortamda köy kahvaltısı, kuzine ateşinde pişirilmiş çay ve kahve ile gezinize mola verebilirsiniz.

 • Şefika Teyze’nin Yeri( 05336595844)

Ayazini köyünde kendi evinin bahçesinde hizmet veren Şefika Teyze nin kendi ellerinden katmer ve lezzetli ev yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.

 • Üçlerkayası Frigya Organik  (05066875567)

10 bin yıllık Frig Siyez bulguru eşliğinde Kaz Eti ziyafeti adlı menüsü ile bölgeye özgü bir lezzet oluşturmuşlardır. Gezinize kısa bir mola verebileceğiniz peribacalarının alt kısmında kurulmuş köy havasında bir mekan.

 • Ercan & Şakir Ustalar(0544 830 33 86)

Zengin menü içeriği ile oluşturulmuş restoranda yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 • Defne gözleme (0534 517 00 72)

 

 

FRİG VADİSİNDE NE YAPILIR?

Emre gölü aktiviteleri; tekne turu, kano turu, bisiklet turu, atv turu, fayton turu, yeme- içme imkanları

Ayazini doğa yürüyüşü

Yaz ayların da Kamp

 

 

 

FRİG VADİSİNDE NEREDE KONAKLAMA YAPILIR?

Gazlıgöl termal bölgesine 12 km uzaklıktaki Frig vadisine en yakın yakın konaklama yerleri bölge de bulunan termal tesislerdir.

Frig Vadisinde Nerede konaklama yapılır?

 • BAŞARANLAR TERMAL  13km

İletişim adresleri;

www.basaranlartermal.com

02724424242

 

Frig vadisi gezinizi termal tatil ile birleştirebilirsiniz. Afyon Gazligöl Başaranlar Termal Otel; ülkemizin jeotermal merkezi olan Afyon’a 20 km mesafede, Gazlıgöl Termal kaplıca bölgesinde, yer almaktadır. Şifalı termal suyu, kaliteli hizmet anlayışı, güler yüzlü ve deneyimli personeli ile müşterilerine ev konforunda ve rahatlığında uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Frigyalılardan günümüze şifa dağıtan Gazlıgöl’ün termal suyunu, 2+1 villa apart ve 1+1 süit odalarında müşterilerinin sağlığı ve termal keyfi için bir arada sunmaktadır. Her odada termal havuzu, farklı sportif ve kültürel etkinlikler için yer alan sosyal tesisleri, mini hayvanat bahçesi, çocuklar için düzenlenen oyun ve eğlence alanları ile tüm aile bireylerine, yılın 12 ayı sağlıklı ve huzurlu bir termal tatil imkânı sağlamaktadır.

 

 • ÖZGÜL TERMAL 13km

Telefon:  444 2 993

Web Sitesi:  http://www.ozgultermal.com.tr/

Özgül Termal Tatil Köyü Afyon, Gazlıgöl bölgesinde bulunmaktadır. 2 adet açık,4 adet kapalı yüzme havuzu ile keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz. 130000 m2 alanda kurulmuş olan Özgül Termal Tatil Köyü otel yarım pansiyon konseptiyle misafirlerine hizmet vermektedir.

 • KYBELE BUTİK OTEL( Ayazini 16 km)

İletişim: 05448738763

İhsaniye ilçesi Demirli Köyü nde bulunan Kybele Butik Otel de konaklama, yeme-içme imkanı ile hizmet veren işletme kamp imkanı da sunmaktadır.

 

İletişim: 0 541 466 1970

 

 • NG AFYON (36 km)

İletişim: +90 272 220 22 22

 

"Her konuğumuzu, tek konuğumuz gibi ağırlarız!" hizmet felsefesiyle çalışan NG otelleri dinlenmek, yenilenmek, keyifli bir tatil geçirmek ya da iş toplantılarından maksimum verim almak isteyenlere bu felsefeyle hizmet sunmakta.

 

 • ORUÇOĞLU TERMAL(32 km)

İletişim:  +90 272 251 50 50

 

1992'den bu yana Frigya Vadisi'nin eteklerinde, yeraltı zenginliklerinde, kaynağından termal su ile süslenmiş, sağlık ve huzur sunan Oruçoğlu Termal Resort, konuklarına spa deneyiminin hayatta kalması konseptiyle en üst düzeyde hizmet vermektedir.

 

 

 • KOREL TERMAL( 37 km)

 

İletişim: +90 272 252 22 22

 

16 Eylül 2006 tarihinde kapılarını hizmete açan Korel Thermal Resort Clinic & SPA Otel'in resmi açılışı 9 Aralık 2006 tarihinde yapılmıştır. Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya illerinin kesişme noktasında, Afyon şehir merkezine 13 km. uzaklıktadır.

 

 

 • İKBAL TERMAL( 38 km)

 

İletişim: +90 272 252 56 00 

 

 

İkbal Termal Hotel & Spa, sizi Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Afyonkarahisar'ı ziyaret etmeye davet ederken; termal, kültür, iş ve alışveriş gezilerinizi huzur ve konforla buluşturuyor.

 

 • AKRONES TERMAL(38 km)

 

İletişim: 0272 255 55 55  

 

 

KAMP ALANLARI

 • Kybele Butik Otel
 • Emre Gölü
 • Şefika Teyze nin Yeri
 • Başaranlar termal

 

 

 

 

 

 

 

FRİG VADİSİ

 

 

 

 

 

FRİG VADİSİ TÜM FOTOĞRAF GALERİSİNİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Frig vadisi, Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Termal Apart Oteller Fiyatları, Afyon Gazlıgöl Termal Apartlar, Afyon Gazlıgöl Villaları, Afyon Günlük Kiralık Kaplıca Evleri, Afyon İslami Termal Oteller, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Kaplıca Pansiyonları, Afyon Kaplıcalar, Afyon Kaplıcaları, Afyon Termal, Afyon Termal Apart, Afyon Termal Apart Otel, Afyon Termal Evler, Afyon Termal Oteller 5 Yıldızlı, Afyon Termal Oteller Gazlıgöl, Afyon Termal Pansiyon Fiyatları, Afyon Termal Villa, Afyon Termal Villa Evler, Afyon Termal Villa Fiyatları, Afyon Termal Villaları Afyonkarahisar, Gazlıgöl Apart Fiyatları, Afyon, Afyon Gazlıgöl Belediye Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Hangi İlçeye Bağlı, Afyon Gazlıgöl Termal Haritada Göster, Afyon Gazlıgöl Uydu Görüntüsü, Afyon Gazlıgöl Yol Tarifi, Afyonla Gazlıgöl Arası Kaç Km, Apart, Evleri, Gazlı Göl, Gazlıgöl Apart, Gazlıgöl Gezilecek Yerler, Gazlıgöl Kaplıca, Gazlıgöl Kaplıca Evleri, Gazlıgöl Kaplıcalar, Gazlıgöl Nerede, Gazlıgöl Nerede Kalınır, Gazlıgölde Ne Yenir, Gazlıgöl Piknik Yerleri, Gazlıgöl Otelleri, Gazlıgöl Termal, Gazlıgöl Termal Apart, Gazlıgöl Termal Oteller, Gazlıgöl Termal Villa, Kaplıca, Kaplıcalar, Oteller, Otelleri, Termal, Villa, Gazlı Göl Gezilecek Yerler

Küçük Frigya ve Frigya Krallığı’nın genişleme sınırları, günümüzde Afyon, Eskişehir ve Kütahya il sınırları içerisinde kalan bölgeye yayılmış olan ve Frigya Medeniyeti’nden izler taşıyan tarihi kalıntıları ve antik eserleri bünyesinde barındıran bölgeye Frig Vadileri denir. İl sınırları içerisinde, merkeze uzaklıktaki Yeni Bosna köyünden başlayıp, Kütahya’ ya uzaklıktaki Ovacık köyüne kadar, ilin doğusu boyunca uzanan alan; Sabuncupınar, Söğüt, İnli, Sökmen, Fındık ve İncik mağaralarının bulunduğu kuzey bölüm ile daha güneydeki Ovacık köyü, İnlice Mahallesi ve çevresini kapsar. Afyon İscehisar’dan başlayıp Eskişehir sınırlarını geçerek Ankara’ya kadar uzanır.

Kütahya’ nın doğusunda eski bir yanardağ olan Türkmen dağının tüfleriyle örtülü olan Frig yaylaları; M.Ö. 900-600 yılları arasında Frigler tarafından iskan edilmiştir. Volkan tüfünün kolay işlenebilir bir kayaç olması Figlerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağlamıştır. O dönemden ana tanrıça Kybele’ ye adanmış açık hava tapınakları, sunaklar ve kaya mezarları ile savunma ve barınma amaçlı pek çok yapı günümüze ulaşmıştır. Daha sonra Roma ve Bizanslıların da yerleştiği bölgedeki kilise ve şapellerde, kök boyalı haçlar, meander motifleri, yazı ve fresk izleri hala seçilebilmektedir. Frigler ve Bizanslar tarafından kayalar oyularak yapılan, ‘‘Deliktaş Kalesi’’ ve ‘‘Penteser Kalesi’’ denilen doğal kaleler yer almaktadır.

Bu büyük vadide aynı zamanda Kapadokya Peri Bacaları’nın oluşumunun aynısı Frig Vadisi’nde de görülmektedir. Burada binlece yıl önceki yaşanmışlıklara tanık olacak, tabiat güzellikleri ve kaya oluşumlarına hayran kalacaksınız.

Google Etiket: frig vadisi, frig vadisi kamp, frig vadisi turu, frig vadisi tabiat parkı, frig vadisi fotoğrafları, ayazini frig vadisi, frig vadisi yazılıkaya, frig vadisi ekşi, frig vadisi arog, frig vadisi nerede

Frig Vadisi, Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl, frig vadisi, frig vadisi kamp, frig vadisi turu, frig vadisi tabiat parkı, frig vadisi fotoğrafları, ayazini frig vadisi, frig vadisi yazılıkaya, frig vadisi ekşi, frig vadisi arog, frig vadisi nerede