FRİG VADİSİ

FRİG VADİSİ

FRİG VADİSİNE NASIL GİDİLİR?

Afyonkarahisar’dan 23 km. uzaklıktaki Ayazini’ne Köy garajından(fuar alanı) veya maliye kavşağından hareket eden minibüslerle ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araçla Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 20. Km.’sinden  Ayazini levhasını yazılan yerden ara yola girerek 4.3 km gittikten sonra ulaşmak mümkündür. Ayazini’de görülecek yerler arasında kilise, metropolis, peri bacaları ve Avdalas Kalesi mevcuttur.

Yine Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 28. Km.’sinden Göynüş Vadisi levhasından dönerek ara yoldan bir kral mezar odası olan Aslantaş, Yılantaş ve Frig Açık Hava Tapınağı olan Maltaş’a ulaşmak mümkündür.

FRİG VADİSİNDE NE YENİR?

Firig vadisi geniş alana yayılmış olup yemek ve ihtiyaç gidermek için fazla uygun bir yer bulunmamaktadır. Kültür turuna çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı gidermenizi öneririz.

Oldukça zengin bir mutfağa sahip Afyonkarahisar’da yöresel lezzetler ön plana çıkmaktadır. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı, ete dayalı yiyecekler çoğunluktadır. Afyon Kaymağı, lokum ve sucuk yöreye has diğer lezzetlerdir.

Yeme-İçme yerleri;

Emre Gölü Sosyal Tesisleri

Çaltepe Sosyal Tesisleri

Gazlıgöl Termal Bölgesi

 

TESİSİMİZDE FRİG VADİSİ

Gazlıgöl Başaranlar Termal tesislerinden Frig vadisi; göynüş vadisi 13 km, ayazini ören yeri 11 km uzaklıktadır. Şahsi araçlarınızla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, Termal tatili yaparken,  Frig vadisi bölgesine düzenlenen tur programlarına katılarak da Frig vadisini keşfedebilirsiniz.

Frig vadisi gezisi sonrasında yorgunluğunuzu atmak ve dinlenmek için Gazlıgöl ün şifalı termal sularını en doğal şekilde sizlere sunan Başaranlar Termal Tesislerine bekliyoruz.

FRİG VADİSİNDE NE YAPILIR?

Emre gölü aktiviteleri; tekne turu, kano turu, bisiklet turu, atv turu, fayton turu, yeme- içme imkanları

Ayazini doğa yürüyüşü

 

 

FRİG VADİSİ

 

 

 

 

 

FRİG VADİSİ TÜM FOTOĞRAF GALERİSİNİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Frig vadisi, Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Termal Apart Oteller Fiyatları, Afyon Gazlıgöl Termal Apartlar, Afyon Gazlıgöl Villaları, Afyon Günlük Kiralık Kaplıca Evleri, Afyon İslami Termal Oteller, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Kaplıca Pansiyonları, Afyon Kaplıcalar, Afyon Kaplıcaları, Afyon Termal, Afyon Termal Apart, Afyon Termal Apart Otel, Afyon Termal Evler, Afyon Termal Oteller 5 Yıldızlı, Afyon Termal Oteller Gazlıgöl, Afyon Termal Pansiyon Fiyatları, Afyon Termal Villa, Afyon Termal Villa Evler, Afyon Termal Villa Fiyatları, Afyon Termal Villaları Afyonkarahisar, Gazlıgöl Apart Fiyatları, Afyon, Afyon Gazlıgöl Belediye Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Hangi İlçeye Bağlı, Afyon Gazlıgöl Termal Haritada Göster, Afyon Gazlıgöl Uydu Görüntüsü, Afyon Gazlıgöl Yol Tarifi, Afyonla Gazlıgöl Arası Kaç Km, Apart, Evleri, Gazlı Göl, Gazlıgöl Apart, Gazlıgöl Gezilecek Yerler, Gazlıgöl Kaplıca, Gazlıgöl Kaplıca Evleri, Gazlıgöl Kaplıcalar, Gazlıgöl Nerede, Gazlıgöl Nerede Kalınır, Gazlıgölde Ne Yenir, Gazlıgöl Piknik Yerleri, Gazlıgöl Otelleri, Gazlıgöl Termal, Gazlıgöl Termal Apart, Gazlıgöl Termal Oteller, Gazlıgöl Termal Villa, Kaplıca, Kaplıcalar, Oteller, Otelleri, Termal, Villa, Gazlı Göl Gezilecek Yerler

Küçük Frigya ve Frigya Krallığı’nın genişleme sınırları, günümüzde Afyon, Eskişehir ve Kütahya il sınırları içerisinde kalan bölgeye yayılmış olan ve Frigya Medeniyeti’nden izler taşıyan tarihi kalıntıları ve antik eserleri bünyesinde barındıran bölgeye Frig Vadileri denir. İl sınırları içerisinde, merkeze uzaklıktaki Yeni Bosna köyünden başlayıp, Kütahya’ ya uzaklıktaki Ovacık köyüne kadar, ilin doğusu boyunca uzanan alan; Sabuncupınar, Söğüt, İnli, Sökmen, Fındık ve İncik mağaralarının bulunduğu kuzey bölüm ile daha güneydeki Ovacık köyü, İnlice Mahallesi ve çevresini kapsar. Afyon İscehisar’dan başlayıp Eskişehir sınırlarını geçerek Ankara’ya kadar uzanır.

Kütahya’ nın doğusunda eski bir yanardağ olan Türkmen dağının tüfleriyle örtülü olan Frig yaylaları; M.Ö. 900-600 yılları arasında Frigler tarafından iskan edilmiştir. Volkan tüfünün kolay işlenebilir bir kayaç olması Figlerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağlamıştır. O dönemden ana tanrıça Kybele’ ye adanmış açık hava tapınakları, sunaklar ve kaya mezarları ile savunma ve barınma amaçlı pek çok yapı günümüze ulaşmıştır. Daha sonra Roma ve Bizanslıların da yerleştiği bölgedeki kilise ve şapellerde, kök boyalı haçlar, meander motifleri, yazı ve fresk izleri hala seçilebilmektedir. Frigler ve Bizanslar tarafından kayalar oyularak yapılan, ‘‘Deliktaş Kalesi’’ ve ‘‘Penteser Kalesi’’ denilen doğal kaleler yer almaktadır.

Bu büyük vadide aynı zamanda Kapadokya Peri Bacaları’nın oluşumunun aynısı Frig Vadisi’nde de görülmektedir. Burada binlece yıl önceki yaşanmışlıklara tanık olacak, tabiat güzellikleri ve kaya oluşumlarına hayran kalacaksınız.

Google Etiket: frig vadisi, frig vadisi kamp, frig vadisi turu, frig vadisi tabiat parkı, frig vadisi fotoğrafları, ayazini frig vadisi, frig vadisi yazılıkaya, frig vadisi ekşi, frig vadisi arog, frig vadisi nerede

Frig Vadisi, Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl, frig vadisi, frig vadisi kamp, frig vadisi turu, frig vadisi tabiat parkı, frig vadisi fotoğrafları, ayazini frig vadisi, frig vadisi yazılıkaya, frig vadisi ekşi, frig vadisi arog, frig vadisi nerede