Gazlıgöl Hakkında

Gazlıgöl Hakkında

Afyon Gazlıgöl Coğrafi Konum

Afyonkarahisar, Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölümü sınırları içerisinde yer alır. Kuzeyde Eskişehir, kuzeybatıda Kütahya, doğuda Konya, batıda Uşak, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta, güneybatıda ise Denizli illeri ile komşudur. İlin deniz seviyesinden yüksekliği 1.021 m ve yüzölçümü 14.237 km²’dir. İlde genellikle karasal iklim hüküm sürer. Kışları soğuk, yazları kurak ve sıcaktır. Genel olarak şehir dağlık alanlar arasında yer alan ovalardan oluşmaktadır. Merkez ilçeyle birlikte toplam 18 ilçeye sahiptir. Afyonkarahisar İli, coğrafi açıdan Türkiye’nin önemli bir geçiş bölgesinde yer almaktadır. Afyonkarahisar üzerinden Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerin diğer şehirlerle ve iç bölgelerle bağlantısı sağlanmaktadır.

Afyon Gazlıgöl Kültür ve Turizm

Afyonkarahisar, tarihi ve doğal güzellikleri ile binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Afyonkarahisar Hititler ve Friglere ait tarihi kalıntıların yanı sıra, Selçuklular ve Osmanlılardan kalma birçok eserle, geçmişten günümüze gelen, zengin bir kültür ve sanat iklimi taşımaktadır. Afyonkarahisar, termal turizm merkezleri ve buralarda yer alan lüks otelleri ile ülkemizin termal turizm açısından parlayan yıldızlarından birisidir. Ömer, Gecek, Gazlıgöl, Hüdai ve Heybeli kaplıcalarında jeotermal sular romatizma, eklem bozuklukluları, kadın hastalıkları, çocuk felci, solunum yolları hastalıkları, şişmanlık, nevrotik bozukluklar, kalp hastalıkları gibi birçok rahatsızlık için şifa imkânı sunmaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasına giren cihaz ve tekniklerin yavaş yavaş otellerin bünyesine entegre edilmesi ile geleneksel manadaki kaplıca ve şifalı su anlayışının yanında, klinik bazlı uygulamaların, bilimsel kür ve tedavilerinin uygulandığı modern anlayışın da yerini almaya başladığı görülmektedir. İlk çağdan kurtuluş savaşı anlılarına kadar geçmişin izlerini Afyonkarahisar’da ki müzelerde görmek mümkündür. Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesinde taş devrinden Bizans dönemine kadar şehir ve çevresinde bulunan kalıntılar kronolojik sırayla sergilenmektedir. Zafer Müzesinde ise kurtuluş savaşı yılları hayat bulmaktadır. Burada başkomutanlık meydan savaşıyla ilgili çok sayıda hatıra ve bilgi mevcuttur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ve komutanlarının kaldıkları odalar ziyaretçilerine sergilenmektedir. Bolvadin Müzesinde ise eski tunç çağından, cumhuriyet dönemine kadar antik bulgular ve kalıntılar sergilenmektedir. Afyonun ilk çağlarla olan bağları, müzeler dışında, çeşitli yerlerdeki tapınaklar ve taş yapıtlarda görülmektedir. MÖ 7. yüzyıla ait, Döğerde bulunan Aslankaya Tapınağı, Döğer Kapıkaya I ve II tapınakları, Maltaş Tapınağı, Demirli Kalesi Tapınakları örnek olarak gösterilebilir. Bu tapınaklar Frigler tarafından, tanrıların anası ve bereket tanrıçası olduğuna inanılan Kübele’ye tapınım için yapılmıştır. Göynüş Vadisindeki Aslantaş ve Yılantaş Kaya Mezarları, Ayazini, Selimiye ve Beyköy Yumrutepe Kaya Mezarları da Kübele kültüne aittir. Daha sonraki dönemlere ait olan Ayazini, Kırkinler, Memeç Kaya Kiliseleri ve Böcü İnleri Kilisesi ile Yedikapılar Manastırı da yine Afyonkarahisar’da bulunmaktadır. Afyonkarahisar’da Selçuklu ve Osmanlı dönenlerine ait camii ve yapıların yükselmiş olduğu görülmektedir. Anadolu Selçukluları döneminden kalma Ulu Cami yaklaşık 730 yıldır ayakta durmaktadır. Şehirde bulunan Mevlevi Camiyle Afyonkarhisar Mevlevilikte Konya’dan sonra ikinci sırayı alır. Bu Mevlevihane semahane, mutbah ve öbür bölümleriyle birlikte büyük bir mevlevîhanedir. Tüm bu sayılan yerler dışında Afyonkarahisar’da görülmeye değer, kentsel, tarihi, doğal sit alanları mevcuttur.

Gazlıgöl Hakkında Gazlıgöl Hakkında

Gazlıgöl Hakkında, Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl, Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Termal Apart Oteller Fiyatları, Afyon Gazlıgöl Termal Apartlar, Afyon Gazlıgöl Villaları, Afyon Günlük Kiralık Kaplıca Evleri, Afyon İslami Termal Oteller, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Kaplıca Pansiyonları, Afyon Kaplıcalar, Afyon Kaplıcaları, Afyon Termal, Afyon Termal Apart, Afyon Termal Apart Otel, Afyon Termal Evler, Afyon Termal Oteller 5 Yıldızlı, Afyon Termal Oteller Gazlıgöl, Afyon Termal Pansiyon Fiyatları, Afyon Termal Villa, Afyon Termal Villa Evler, Afyon Termal Villa Fiyatları, Afyon Termal Villaları Afyonkarahisar, Gazlıgöl Apart Fiyatları, Afyon, Afyon Gazlıgöl Belediye Kaplıcaları, Afyon Gazlıgöl Hangi İlçeye Bağlı, Afyon Gazlıgöl Termal Haritada Göster, Afyon Gazlıgöl Uydu Görüntüsü, Afyon Gazlıgöl Yol Tarifi, Afyonla Gazlıgöl Arası Kaç Km, Apart, Evleri, Gazlı Göl, Gazlıgöl Apart, Gazlıgöl Gezilecek Yerler, Gazlıgöl Kaplıca, Gazlıgöl Kaplıca Evleri, Gazlıgöl Kaplıcalar, Gazlıgöl Nerede, Gazlıgöl Nerede Kalınır, Gazlıgölde Ne Yenir, Gazlıgöl Piknik Yerleri, Gazlıgöl Otelleri, Gazlıgöl Termal, Gazlıgöl Termal Apart, Gazlıgöl Termal Oteller, Gazlıgöl Termal Villa, Kaplıca, Kaplıcalar, Oteller, Otelleri, Termal, Villa, Gazlı Göl Gezilecek Yerler