Osteoartrit'e çare kaplıca

Osteoartrit'e çare kaplıca

Gazlıgöl Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Mustafa Başaran “Alternatif tedaviye olan ilginin artmasıyla kaplıca tedavilerine olan ilgi ve talepte son yıllarda büyük artış bulunmaktadır” dedi.

Op. Doktor Gürkan Eryanılmaz, “Uzman hekim kontrolüyle alternatif tedavi unsurlarından kaplıca sularının eklem kireçlenmelerinde çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Eklem kireçlenmesi yani osteoartrit olan hastalara kaplıca tedavileri; banyo kürleri, çamur uygulamaları şeklinde yapılır. Sıcak uygulama sonucu gevşeme ile birlikte kan dolaşımı artar. Kükürtlü, özellikle tuzlu ve radyoaktif termal sulardan faydalanabilirler. Afyonkarahisar Gazlıgöl kaplıca sularının adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, eklem sıvısını düzenleyici, iltihabi giderici, kemik dokusunu güçlendirici ve onarıcı etkileri vardır. Kaplıca kürleri en az iki hafta yapılmalı, bu esnada sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, Su içi ve su dışı egzersizlerle ve masajlar ile tedavi yapılmalıdır. Kür esnasında salgılanan enzimler de kıkırdaktaki tahribatı kısmen önler. Eklem kireçlenmesi rahatsızlıklarınızın ilk evrelerinde cerrahi operasyona gerek duymadan da rahatlıkla kurtulabilirsiniz” dedi.

Herkese tavsiye ederim.

Gazlıgöl Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Mustafa Başaran ise yaptığı açıklamada, “Alternatif tedaviye olan ilginin artmasıyla kaplıca tedavilerine olan ilgi ve talepte son yıllarda büyük artış bulunmaktadır. Frig Kralı Midas’ın kızı Suna’nın Gazlıgöl Kaplıca sularından fayda görmesiyle Kral Midas’ın bölgeye hamam yaptırmasıyla başlayan Gazlıgöl’ün insanlığa faydası halen devam etmektedir” dedi. Afyon ili Gazlıgöl Havzasına dizlerinde kireçlenme rahatsızlığından dolayı Başaranlar Termal’i tercih eden İbrahim Nejat Demirölmez ise, “Başaranlar Termal’e her geldiğimde adeta evime gelmiş gibi hissediyorum. Dizlerimde kireçlenme var. Buraya her geldiğimde ağrılarım bir öncekine göre daha da azalıyor ve rahatlamış bir şekilde geri dönüyorum. Her hangi bir ameliyat olmadan termal suyun faydasının görüyorum. Konaklamam bittiğinde daha dinç ve sağlıklı olarak geri dönüyorum. Herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim”