“Gazlıgöl 5 bin yıldır şifa dağıtıyor”

“Gazlıgöl 5 bin yıldır şifa dağıtıyor”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Dernek Başkanı Mustafa Başaran konuk oldu. Başaran Gazlıgöl’ün sularının tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanlığa şifa dağıttığını söyledi....15 Haziran 2020

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Dernek Başkanı Mustafa Başaran konuk oldu. Başaran Gazlıgöl’ün sularının tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanlığa şifa dağıttığını söyledi.
Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Derneği’nin 2012 yılında kurulduğunu belirten Dernek Başkanı Mustafa Başaran, “Derneğimiz, Gazlıgöl bölgesinde bulunan işletmeciler ve yatırım yapan şirketlerin yönetim kurullarında bulunan kişiler tarafından Gazlıgöl’ün turizm alanındaki yerini daha iyi bir konuma getirebilmek amacıyla kuruldu. 8 yıldır faaliyetlerimize devam ediyoruz” diye konuştu.
“Gazlıgöl tarihin her döneminde şifalı sularıyla dikkat çekmiştir”
Gazlıgöl’ün sularının 5 bin yıldır insanlığa şifa dağıttığını belirten Başaran, “Bölgede yapılan kazılarda Yontma Taş Devri’nden ve Friglerden kalma eserler bulunmuştur. O tarihlerden bu yana Gazlıgöl şifalı sularıyla her dönem insanlara güzellik sunmuştur. Geçmişte tıp ilimi bu kadar gelişmediği için insanlar sorunlarına farklı yollarla çözümler aramışlardır. En doğa tedavi yöntemi ise kaplıca suları olmuştur. Dünyanın birçok yerinde kaplıcalar vardır. Gazlıgöl tarihin her döneminde şifalı sularıyla dikkat çekmiştir. Osmanlı döneminde de şu an Kızılay maden sularının olduğu yerden sular doldurulup saraya bu sular gönderilmiştir. Daha sonra Atatürk’ün emriyle Kızılay maden suyu tesisleri bölgede hizmete girmiştir. Uzun yıllardır yerli ve milli markamız olarak yaşamaya devam etmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Artık yeni devre mülk yapılmasına izin verilmiyor”
Gazlıgöl bölgesinin turizm havzası olarak turizm imarının onaylanmaması nedeniyle yerel belediyelerin konut ruhsatı vererek hisseli gayrı menkul satışına izin vermesi neticesinde sorunlar yaşandığını söyleyen Başaran, “Bazı firmalar bu işi başarırken, bazıları başaramadılar. Başaramayanlar nedeniyle Gazlıgöl’de devre mülk problemleri yaşandı. Sonuç olarak bölgenin ismi olumsuz anıldı. Artık yeni devre mülk yapılmasına izin verilmiyor. Su da kontrol altına alındı. Bundan sonra bu tarz olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçildi” diye konuştu.